Informacje prasowe

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY LATEM

 

Wpływ czynników klimatycznych na przebieg azs

Na występowanie atopowego zapalenia skóry (azs) wpływają różne czynniki, takie jak: dziedziczenie, alergeny, stres, klimat.
Chorzy to przede wszystkim osoby mieszkające w klimacie chłodnym, gdzie wilgotność powietrza jest niska, a ilość promieniowania słonecznego docierająca do powierzchni ziemi niewielka. W klimacie umiarkowanym, zmiennym, gdzie występują różne pory roku pogorszenie stanu skóry obserwuje się zimą.

 

Wpływ słońca na skórę z atopią

Latem u większości chorych na azs ustępują objawy kliniczne (zaczerwienienie, łuszczenie, świąd) – zmiany ulegają ograniczeniu. Jest to wynik korzystnego działania promieniowania ultrafioletowego pochodzącego z widma słonecznego. Terapia słoneczna polega na supresji miejscowej w obrębie skóry. W praktyce oznacza to wygaszanie nadwrażliwości skóry na różne bodźce otoczenia. Dzięki temu zmiany chorobowe azs ustępują lub ulegają znacznej poprawie. Wyniki badań naukowych wykazują, że słońce wywiera także efekt immunoregulujący na komórki aktywne immunologicznie krążące we krwi. Ostatnio sugeruje się indukcję limfocytów T tzw. regulatorowych jako jeden z mechanizmów w klinicznym efekcie leczenia za pomocą UV. Dodatkowo witamina D produkowana pod wpływem UVB również uczestniczy w zmianach immunologicznych obecnych w chorobach alergicznych.

 

Woda morska a skóra z azs

Woda morska pod warunkiem, że jest w miarę ciepła wykazuje właściwości lecznicze. Zawiera ona zwykle duże stężenie mikropierwiastków takich jak magnez, wapń, potas, chlorki, bromki i inne. Kąpiele w morzu w atmosferze relaksu, w połączeniu ze słońcem i emolientami, które nawilżają i natłuszczają przynoszą znaczną poprawę lub całkowite ustąpienie zmian atopowych skóry. Aby nie pogłębiać objawu suchej skóry, charakterystycznego dla azs, kąpiele te nie mogą trwać zbyt długo. Skóra atopowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Konieczne jest stosowanie emolientów, bezpośrednio po wyjściu z wody słonej i opłukaniu ciała w wodzie słodkiej. Kontakt z taka wodą przeciwwskazany jest w przypadku uszkodzeń naskórka, zmian sączących, nadżerek, czy zadrapań. Woda w morzu zawiera różne stężenia soli czyli chlorku sodu, wobec tego w okolicach pozbawionych naskórka chory będzie odczuwał pieczenie i/lub szczypanie. Słona woda znacznie bardziej wysusza skórę, jednak korzyści w postaci relaksu, radości, działania kojącego i leczniczego zawartych w niej substancji, przewyższają negatywną stronę kąpieli w morzu.

 

Pielęgnacja emolientowa latem

Kąpiele emolientowe i pielęgnacja z wykorzystaniem emolientów zalecane są dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień, cienką, zmienioną zapalnie, suchą, łuszczącą się, skłonną do alergii, po opalaniu. Na rynku dostępne są różne rodzaje emolientów, których podstawową rolą jest natłuszczanie, nawilżanie i łagodzenie świądu czy suchości skóry towarzyszących azs.

 

Ochrona skóry atopowej przed promieniowaniem słonecznym

Jedną z podstawowych cech atopowego zapalenia skóry jest jej nadwrażliwość. Ma ona związek z zaburzonym mechanizmem nawilżania, dysfunkcjami wydzielania potu, lipidów naskórkowych, oraz łoju. Bariera naskórkowa nie spełnia swoich funkcji ochronnych (jest przepuszczalna dla alergenów i mikroorganizmów chorobotwórczych). Dodatkowo traci większą ilość wody w porównaniu ze skórą zdrową. W pogodne ciepłe dni łatwiej jest o oparzenie słoneczne. Stosowanie produktu z filtrem UV zabezpieczającym przed rumieniem, który jest objawem oparzenia I stopnia, to bardzo rozsądne i świadome zachowanie. Z drugiej strony żaden filtr przeciwsłoneczny, nie blokuje w pełni działania promieni słonecznych na skórę. Używanie przez atopików kremów fotoochronnych zapobiega powikłaniom przy jednoczesnym zachowaniu efektów terapeutycznych promieniowania UV.*

 

*Materiał powstał we współpracy z dr hab. n. med. Ewą Trznadel-Grodzką