Informacje prasowe

PRZYCZYNY NADMIERNEGO WYPADANIA WŁOSÓW. JAK ZATRZYMAĆ WYPADANIE WŁOSÓW?


Przyczyny nadmiernej utraty włosów

Nadmierna utrata włosów jest problemem niezwykle powszechnym, dotykającym zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od koloru skóry czy szerokości geograficznej, którą zamieszkują. Przyczyny zwiększonego wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. Należy tu wymienić czynniki genetyczne, mechaniczne, choroby, przyjmowane leki, niewłaściwą pielęgnację, a także zaburzenia hormonalne.

 

Rodzaje łysienia

Wyróżnić możemy następujące rodzaje łysienia:

 • Łysienie androgenowe typu męskiego – stopniowa utrata włosów, zaczynająca się od skroni. W początkowej fazie pojawiają się płytkie zakola na czubku głowy, które ulegają pogłębieniu. Z czasem może pozostać jedynie wąski pas włosów po bokach i z tyłu głowy. Za łysienie tego typu odpowiedzialna jest pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Związek ten wykazuje powinowactwo do receptorów na mieszku włosowym. Nadwrażliwość na dihydrotestosteron prowadzi do zanikania mieszka, czyli inwolucji. Warto zauważyć, że włosy tworzące pas wokół głowy nie wypadają, ponieważ mieszki tych włosów nie mają receptorów dla dihydrotestosteronu. Jednym ze znanych sposobów przeciwdziałania utracie włosów tego typu jest zastosowanie/podanie substancji hamujących wzmożoną aktywność enzymu 5 α-reduktazy, który odpowiada za przekształcenie testosteronu do dihydrotestosteronu, zapobiegając tym samym tworzeniu się mikromieszków. Inną przyczyną łysienia typu męskiego może być przetłuszczona skóra głowy, będąca wynikiem nadmiernego wydzielania łoju skórnego.
 • Łysienie androgenowe typu żeńskiego – wypadanie włosów z okolicy ciemieniowej oraz czołowej z pozostawieniem około 2 centymetrowego zagęszczenia w linii czoła i skroni. Łysienie to ma charakter rozlany, gdzie obserwujemy wręcz prześwitującą skórę głowy. Problem ten dotyka kobiet z zaburzeniami hormonalnymi.
 • Łysienie plackowate (wyróżniamy różne odmiany) – na skórze głowy powstają rozległe plamy, kształtem przypominające „placki”. Zmiany te często zaczynają się w sposób niezauważalny. Z czasem ognisk zaczyna przybywać, dochodzi nawet do całkowitej utraty włosów na głowie. Mówimy wówczas o łysieniu totalnym. W ciężkich przypadkach włosy wypadają również z innych okolic owłosionych (np. brwi, rzęs, owłosienia łonowego, włosów mieszkowych), ciało staje całkowicie pozbawione włosów. Innym rodzajem łysienia plackowatego jest łysienie wężykowate. Dolegliwość przesuwa się wężykowatą linią, symetrycznie poczynając od karku w kierunku skroni i linii czoła. Utrata włosów występujące na obwodzie skóry głowy.
 • Trichotillomania – zaburzenie o podłożu psychicznym, objawiające się niekontrolowanym wyrywaniem włosów. Często dotyka dzieci lub młodzież, ale także osoby dorosłe. Bardzo istotne jest odróżnienie od innych przyczyn łysienia, aby móc wpłynąć na psychikę pacjenta.
 • Łysienie menopauzalne – łysienie typu rozlanego, występujące u kobiet w okresie przekwitania, na skutek „wypadania” funkcji estrogenów. Estrogeny to hormony, które korzystnie wpływają na mieszki włosowe – wydłużają fazę anagenu i przyspieszają wzrost włosa. W okresie menopauzy, gdy ilość estrogenów zmniejsza się, przeważa wpływ androgenów, których oddziaływanie na włosy jest antagonistyczne. Dochodzi do przerzedzenia i wzmożonej utraty włosów.
 • Łysienie poporodowe – przejściowe, nasilone wypadanie włosów po okresie ciąży. Pojawia się z reguły około 4 – 6 miesiąca po porodzie, gdy hormony wracają do stanu sprzed ciąży. Włosy słabną, zauważalna jest zwiększona utrata włosów. Jest to odwracalny typ łysienia, w 95% włosy odrastają.
 • Łysienie w przypadkach niedoczynności tarczycy – występuje w przypadku, gdy tarczyca produkuje zbyt mało tyroksyny. Badanie cebulek włosów potwierdza, że u osób z niedoczynnością tarczycy znaczna część włosów znajduje się w stanie spoczynku. Oprócz widocznego przerzedzenia włosów, są one bardzo cienkie i delikatne. Obowiązkiem lekarza jest zlecenie badań hormonalnych.
 • Łysienie psychogenne – pod wpływem zmartwień i stresów, może wystąpić nagła utrata włosów. Charakterystyczne będą tu nieregularne ogniska pozbawione włosów.
 • Łysienie z innych przyczyn – po ciężkiej chorobie, infekcjach, zakażeniach np. wirusem HIV – jako następstwo chorób o różnym podłożu, może wystąpić znaczne przerzedzenie włosów.
 • Łysienie po chemioterapii – łysienie polekowe. Leki przeciwnowotworowe niszczą DNA komórek macierzy włosa,
  w efekcie dochodzi do słabnięcia i wypadania włosów.

 

Jak zatrzymać wypadanie włosów oraz pobudzić wzrost i odrost włosów?

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny – zarówno dermatologiczne oraz wynikające z innych przyczyn chorobowych.

Jeżeli wypadanie włosów ma charakter okresowy, możemy zastosować  kurację wzmacniającą preparatami aptecznymi, dostępnymi bez recepty.

Dla osób cierpiących na nadmierne wypadanie włosów o różnej etiologii, marka Dermedic opracowała serię preparatów Capilarte, o działaniu aktywizującym i wzmacniającym komórki mieszka włosowego oraz intensyfikującym wzrost samego włosa.

Aby zatrzymać wypadanie włosów wskazane jest zastosowanie 3-miesięcznej kuracji dwoma preparatami o synergicznym działaniu: szamponem oraz serum kuracyjnym stymulującym wzrost włosów Capilarte:

Szampon kuracja stymulująca wzrost włosów Capilarte dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy, nie naruszając fizjologicznej równowagi jej mikrobiomu i przygotowuje ją na przyjęcie składników aktywnych.

Najlepsze efekty  widoczne są przy codziennym  stosowaniu szamponu przez 3-miesiące, przy równoległym codziennym stosowaniu Serum kuracji stymulującej wzrost włosów. Serum Capilarte jest specjalistyczną wcierką o udowodnionej klinicznie skuteczności. Znacząco hamuje nadmierne wypadanie włosów oraz stymuluje proces ich odrastania i zagęszczenia. Serum możemy aplikować zarówno na suche, jak i na mokre włosy, bez spłukiwania.

Cykliczne stosowanie kuracji CAPILARTE dla trwałego efektu mocnych włosów.

Cykl wzrostu włosów waha się średnio od kilku do kilkunastu miesięcy, stąd skuteczna kuracja powinna być systematyczna i odpowiednio długa.

Po okresie intensywnej 3-miesiecznej kuracji jednocześnie szamponem i serum Capillarte, wskazana jest minimum 1-3 miesięczna przerwa i zmiana szamponu. Wówczas dla przedłużenia dobrego efektu wzmocnienia włosów, rekomendowane jest stosowanie szamponu o działaniu wzmacniającym, dopasowanego do rodzaju skóry.

W przypadku skóry normalnej odpowiedni będzie Szampon wzmacniający hamujący wypadanie włosów, z kolei dla skóry skłonnej do łojotoku najlepszym wyborem będzie Szampon normalizujący do włosów przetłuszczających się z problemem wypadania Capilarte.

Dla osób  borykających się z łupieżem o różnym podłożu, skuteczny będzie Szampon zwalczający łupież i jego przyczyny, w przypadku skóry nadwrażliwej – Szampon kojący do włosów i nadwrażliwej skóry.

Warto cyklicznie powtarzać kurację Capilarte, w celu zapewnienia włosom komfortowych warunków wzrostu i utrzymania dobrej kondycji włosów. Bardzo istotną rolę w przypadku stosowania produktów odgrywa systematyczność i regularność.

W przypadku bardzo intensywnego wypadania włosów lub nagłego łysienia, należy zgłosić się do specjalisty dermatologa, w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego postępowania. *

 

*Materiał powstał we współpracy z dr hab. n. med. Ewą Trznadel-Grodzką